Magyarország egy süllyedő hajó, de ez a kedvenc hajóm a világon
A szívem pont ugyanannyira trikolor, mint amennyire szivárványos. Interjú.
A díj kapcsán általában felmerül Krasznahorkai László és Nádas Péter neve is, akik hosszú ideje a magyar irodalom nemzetközi szinten is elismert alakjai.
Nyitókép: konyvesmagazin.hu
Átadták az irodalmi Nobel-díjat, amelyet idén a dél-koreai Han Kang vehetett át.
A Svéd Akadémia csütörtök 1-kor jelentette be a hírt. Az 53 éves írónak eddig nyolc regénye jelent meg, de jelentetett meg versesköteteket is, és 2016-ban már elnyerte a rangos nemzetközi Booker-díjat is.
Magyarul eddig a Nemes teremtmények és a Növényevő című regényei jelentek meg.
Az irodalmi Nobel-díj eszmei és anyagi értelemben egyaránt a legértékesebb irodalmi díj. Alfred Nobel végrendelete értelmében évről évre annak a bármely országból származó szerzőnek adják át,
aki az irodalomhoz a legkiválóbb idealisztikus beállítottságú alkotással járult hozzá”.
Tudta?
A szakértők és fogadóirodák szerint a kínai Can Hszüe volt az egyik legesélyesebb az irodalmi Nobel-díj elnyerésére.
Az irodalmi Nobel-díj kapcsán minden évben felmerül Krasznahorkai László és Nádas Péter neve, akik hosszú ideje a magyar irodalom nemzetközi szinten is elismert alakjai.
Nevük rendszeresen ott szerepel az esélyesek között, néhány fogadóirodánál az oddsok alapján lehet tippelni a lehetséges nyertesre. Az egyik brit fogadóiroda becslései szerint Krasznahorkai Lászlónak idén 12-es oddsa volt megnyerni a díjat, Nádas Péter neve azonban hosszú évek után először tűnt el a fogadóirodák listáiról. A legesélyesebb szerintük Gerald Murnane ausztrál regényíró 4,5-ös oddsszal, őt a kínai Can Hszüe követi 5-össel.
De volt olyan fogadóiroda is, ahol Krasznahorkai László megelőzött olyan esélyeseket is, mint Haruki Murakami, Margaret Atwood, Karl Ove Knausgård.
Érdekesség:
A Svéd Akadémiát sokan támadták azzal az utóbbi időben, hogy az irodalmi Nobel-díj odaítélésekor az európai szerzőket helyezi előtérbe, a tavalyi évben is európai szerző, a norvég Jon Fosse kapta az irodalmi Nobel-díjat. Ráadásul a 116-szor odaítélt díjat csupán 17 alkalommal kapta nő.